Zaproszenie na wykład

Zapraszamy na wykład „Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C [HCV] - profilaktyka, objawy, leczenie” - 7.01.2020r., godz. 11.00-12.00 sala 8 Aula UTW
Wykład przeprowadzi: Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon
Badania na obecność wirusa HCV: 7.01.2020r., przed wykładem [10.00-11.00] i po wykładzie [12.00-14.00]
Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW realizuje pilotażowy projekt edukacyjny z zakresu profilaktyki zdrowia pn. Akcja Identyfikacja – program edukacyjny dotyczący wirusowego zapalenia wątroby typu C z bezpłatnymi testami w kierunku HCV. W 10 uniwersytetach trzeciego wieku [Łódź, Warszawa, Sławno, Gdańsk, Rzeszów, Szczecin, Kielce, Wrocław, Nowy Sącz, Gliwice] - w ciągu najbliższych 4 miesięcy - przeprowadzone zostaną wykłady dotyczące wirusowego zapalenia wątroby typu C wraz ww. bezpłatnymi testami w kierunku HCV.
Szacuje się, że aktualnie około 150 tys. Polaków żyjących z HCV nie zdaje sobie z tego sprawy. Mało tego, niektórzy pacjenci otrzymali przed laty od lekarzy informację, że nie ma już dla nich leczenia, ponieważ zastosowana wówczas terapia nie pomogła.
Tymczasem dzięki nowym, dostępnym w Polsce od kilku lat, w pełni refundowanym przez NFZ lekom, HCV można wyeliminować z organizmu w ciągu 8 do 12, a rzadziej 24 tygodni. Skuteczność terapii przekracza 98 procent! Potrzebna jest tylko diagnoza i włączenie pacjenta do programu terapeutycznego. Kluczem do postulowanej przez Światową Organizację Zdrowia i całkowicie realnej eliminacji HCV w Polsce jest edukacja.
Dla słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku i w ogóle dla osób 60+ temat ten jest szczególnie istotny, ponieważ według lekarzy stanowią one grupę podwyższonego ryzyka. Przez lata HCV przenosił się głównie w placówkach ochrony zdrowia, a więc zakażone nim mogą być przede wszystkim osoby wielokrotnie hospitalizowane oraz takie, którym przetaczano krew przed 1992 rokiem. Dlatego osoby starsze, które miały w przeszłości wiele kontaktów ze służbą zdrowia, koniecznie powinny zrobić test w kierunku zakażenia. Takie badanie może uratować życie!!!
Wszyscy uczestnicy wykładów będą mogli przed nimi i/lub bezpośrednio po nich wykonać bezpłatny test w kierunku HCV w mobilnym gabinecie Fundacji Edukacji Społecznej. Wyniki testu będą dostępne w ciągu kilku minut.
Serdecznie zapraszamy!