Zaproszenie na spektakl do Teatru Akademii Sztuk Teatralnych

Szanowni Słuchacze,

Przekazujemy zaproszenie na spektakl "Zabójca czasu" w reżyserii Maćko Prusaka wystawianego na deskach Teatru AST we Wrocławiu. Spektakl oparty jest na prozie Stefana Grabińskiego - polskiego przedstawiciela nurtu grozy w literaturze z okresu XX-lecia międzywojennego: W przedziale, Szary pokój, Wieczny pasażer (humoreska), Smoluch, Namiętność (L’appassionata) Opowieść Wenecka, Szalona Zagroda, Muzeum Dusz Czyśćcowych, Ślepy tor, Projekcje, Dziwna Stacja (fantazja przyszłości), Osada Dymów.

Spektakl z jednej strony bawi, ma wiele dowcipnych dynamicznych scen, a z drugiej jest niezwykle refleksyjny.

Termin, w którym wystawiany jest spektakl to 24 kwietnia, o godzinie 10:00, Duża Sala Akademii Sztuk Teatralnych (ul. Braniborska 59, 53-680 Wrocław)

Wstęp dla słuchaczy UTW jest bezpłatny.

O spektaklu:

„Na tym szarym, chorobliwie nastrajającym tle rozsnuwa się jakiś dziwaczny senny haft…”
Nużąca, nie dająca satysfakcji praca nauczyciela języka polskiego w lwowskich gimnazjach, a także nieudane małżeństwo, zapewne mogły potęgować u Stefana Grabińskiego poczucie odosobnienia i niechęci do wchodzenia w bliższe związki z rzeczywistością, która zdawała się być banalna i rozczarowująca. Cóż można zrobić ze światem, który zdaje się być tak odpychający i nieciekawy? Można go jedynie nasycić swoją jaźnią... a wtedy wyłoni się inna rzeczywistość, wielowymiarowa, irracjonalna, w niepokojący sposób pozbawiona granic, które oddzielałyby ją od otchłani lęków i urojeń, nie znajdujących logicznego wyjaśnienia.
„W ostatnich czasach istotnie zagęszczają się zagadkowe wydarzenia i wszystko to zdaje się mieć swój cel, zmierza ku czemuś z nieubłaganą konsekwencją…
Ulubione zajęcie skromnego i małomównego nauczyciela, czyli przesiadywanie na lwowskim dworcu i obserwowanie przejeżdżających pociągów, być może uczyniło z niego jednego z pierwszych wnikliwych obserwatorów Wielkiego Przyspieszenia, które właśnie zaczynało w sposób nieodwracalny zmieniać oblicze świata. Lęk przed niedającym się przewidzieć skutkiem niekontrolowanego rozwoju cywilizacyjnego, który dziś wydaje się być jeszcze bardziej uzasadniony niż sto lat temu, przebija w zdaniach nakreślonych ręką Stefana Grabińskiego. Czytane dzisiaj niepokoją trafnością diagnozy, która nie uległa przedawnieniu.

„Więc mamy przed sobą jeszcze trochę czasu?”
Czas wyjęty z opowieści sprzed stu lat, pocięty na kawałki, zszywany na nowo podług nieistniejącego wzoru, czas zamęczony własnym pędem, czas, który mimo wszystko nie chce przeminąć i narodzić się ponownie w doskonalszej postaci, to główny, chociaż nieobecny bohater spektaklu. Czas, którego biegowi ktoś wreszcie kiedyś położy kres.
Tylko kto?

Reżyseria i choreografia: Maćko Prusak
Adaptacja, dramaturgia i opracowanie muzyczne: Marta Giergielewicz
Scenografia i projekcje: Magdalena Stępień |ASP
Konsultacje lalkarskie: Radosław Kasiukiewicz
Kostiumy: Barbara Ferlak
Asystent kostiumologa: Aleksandra Zaleska | ASP
Kompozycje: Katarzyna Bem | AM
Asystent reżysera: Kaja Janiszewska
Występują: Katarzyna Faszczewska, Marta Franciszkiewicz, Kaja Janiszewska, Zuzanna Kotara, Martyna Matoliniec, Matylda Matuszak, Joanna Sobocińska, Samanta Zwolennik, Mateusz Bernacik, Maciej Kaczor, Michał Kucharski, Michał Kurek, Łukasz Zubrzycki

Producent: Radosław Frąk

Zespół techniczny
Kierownik techniczny: Andrzej Kopcza
Oświetlenie: Paweł Płachetka, Paweł Dudziak, Łukasz Mały
Dźwięk: Bartłomiej Niećko
Garderobiana: Krystyna Wiśniewska

Obsługa sceny: Jan Tworek (brygadzista), Zbigniew Hryczyszyn, Mateusz Machniak, Robert Wolszczak
Pracownia krawiecka
kierownik: Ilona Szurkowska
Małgorzata Bekalarska, Paulina Kasiukiewicz, Jerzy Makowski
Grupa wiekowa: 16+
Premiera 1 grudnia 2018
Czas trwania: ok. 1 godzina 40 minut


Galeria zdjęć