Jest taki dzień...

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy…” tym cytatem ze znanej piosenki Czerwonych Gitar, Pani kierownik UTW – dr Małgorzata Malec Rawiński przywitała Słuchaczy UTW 19 grudnia 2016 r. Składając życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia powiedziała - „Życzę całej wspólnocie UTW by te ŚWIĘTA wypełniły Was refleksją nad pięknem życia, które nosimy w sobie, by mądrość przeżytych lat dystansowała Was od tego, czego nie można zmienić, by „muszę” zamieniało się na „chcę” lub „nic nie muszę”. Życzę, by najcenniejszym prezentem była obecność bliskich Wam Osób. Zdrowych, pięknych Świąt Bożego Narodzenia”.
W tym dniu wysłuchaliśmy wykładu dr Walentyny Wnuk „Człowiek w pełni – podejście holistyczne”.
„Człowiek, to nie tylko ciało, ale znacznie więcej”, to myśl przewodnia tego wykładu. Warto w tym miejscu przytoczyć kilka zdań(wniosków), które podkreślały treści wykładu.
„Analfabetami XXI wieku będą Ci, którzy nie potrafią się uczyć, oduczyć i nauczyć na nowo” (A. Toffler)
„Od dzisiaj zacznij żyć!” bo, „Powoli umiera ten, kto unika pasji i wiru emocji, które przywracają oczom blask i serce naprawiają” (P. Neruda)
„Dla nikogo nie jest ani za wcześnie, ani za późno troszczyć się o zdrowie swej duszy”. (Epikur). Duch człowieka odpowiada za nasze przekonania, za to, w co wierzymy, co uznajemy za najważniejsze.
„Wesołe serce jest najlepszym lekarstwem a przygnębiony duch wysusza ciało.” (Księga Przysłów).
„Szczęśliwy radosny uśmiech sprawia, że w systemie immunologicznym człowieka zachodzi wiele zmian. (L. S. Berg; W. F. Fry).
Ten poniedziałek był jak w tej piosence „Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich”. Nas powitał i radośnie zaśpiewał kolędy Chór UTW. Słuchaliśmy ze wzruszeniem i spokojem w sercach. Radość sprawił nam również mini koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczennic XIII Gimnazjum we Wrocławiu – Martyny Kowalskiej i Patrycji Lupa. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy „Przybieżeli do Betlejem pasterze…”
Dopełnieniem spotkania w UTW był koncert w Narodowym Forum Muzyki (20 grudnia 2016r). Wysłuchaliśmy kantaty pt. Saint Nicolas, czyli Święty Mikołaj, brytyjskiego kompozytora Benjamina Brittena, pod batutą Andrzeja Kosendiaka – dyrektora NFM. Przewodnikami po świecie pełnym cudów, heroicznej odwagi i śmierci świętego Mikołaja były chóry, uczestnicy Akademii Orkiestrowej oraz solista Nicolas Sharratt – angielski tenor operowy.
Kantata była wykonana w języku angielskim. Tłumaczenie wyświetlano na ekranie. Bardzo prawdziwie brzmi ostatnie zdanie „Żywa jest w nas jego pamięć w legendach, które nasze dzieci będą przekazywać swoim dzieciom, przekazywać będą wciąż jak skarb”. Za zaproszenie na koncert podziękowaliśmy wykonawcom kwiatami i gromkimi oklaskami, a członkom Chóru Chłopięcego- słodyczami.
W okresie Świąt Bożego Narodzenia towarzyszy nam wiele radości, ale również zadumy, wspomnień. Pozwolę sobie przytoczyć fragment KOLĘDY DLA NIEOBECNYCH:
A nadzieja znów wstąpi w nas,
Nieobecnych pojawią się cienie.
Uwierzymy kolejny raz,
W jeszcze jedno Boże Narodzenie.
Przyjdź na świat,
By wyrównać rachunki strat.
Żeby zająć wśród nas,
Puste miejsce przy stole.
Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas,
I zapomnieć że są puste miejsca przy stole.
(Autor tekstu: Szymon Mucha)

Stanisława Warmuz