Wojewódzkie Dni Seniora - Konferencja w Legnicy

W ramach obchodów Wojewódzkich Dni Seniora, w Legnicy w dniu 23 września, odbyła się konferencja poświęcona zdrowiu, bezpieczeństwu i aktywności seniorów. Nasz UTW reprezentowała 11-osobowa grupa w składzie: T. Hyżak, M. Malczyszyn, M. Marchwicka, E. Nowaczyk, W. Paszke, A. Pruchniak, B. Strzelecka, A. Sokołowska, J. Sosnowski, G. Zgud i J. Żywicka.

Otwarcia konferencji dokonała viceprezydent Legnicy witając zaproszonych gości. W krótkim wystąpieniu podkreśliła, że władze miasta angażują się w działania na rzecz swoich seniorów ale również sami seniorzy podejmują wiele inicjatyw.

Z kolei Tadeusz Samborski członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego opowiedział o Rządowym Programie na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020, życzył uczestnikom kolorowej jesieni życia i przekazał organizatorom list gratulacyjny.

O polityce senioralnej w Legnicy opowiedziała prezeska Polskiego Stowarzyszenia Szczęśliwych Emerytów w Legnicy. Stowarzyszenie opracowało i realizuje projekt Zwiększenie udziału legnickich seniorów w życiu publicznym miasta pn. „Cenna aktywność„. Ponadto w Legnicy działają: miejska rada seniorów, legnicka rada seniorów, zespół doradców oraz trzy uniwersytety trzeciego wieku.

Pierwszy merytoryczny temat konferencji to „ Lecznictwo uzdrowiskowe dziś-lecznictwo uzdrowiskowe jutro” zaprezentowany przez Iwonę Sobolewską z Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A., ukazujący szeroki wachlarz metod i efekty leczenia uzdrowiskowego.

Przedstawiciele Straży Miejskiej, działającej już 25 lat, opowiedzieli o swojej pracy, na którą składają się odłowy porzuconych lub źle traktowanych zwierząt i przekazywanie ich do schroniska, reagowanie na informacje o nielegalnym wyrzucaniu śmieci, sprawdzanie czego mieszkańcy używają do palenia w piecach, prowadzenie miejskiego monitoringu, prowadzeniezkoleń zatytułowanych „bezpieczny legniczanin”.

Ważny, szczególnie dla seniorów, temat to „Bezpieczne zakupy-prawa konsumenta” przedstawiony przez miejską rzeczniczkę konsumentów Agnieszkę Romanowską. Dowiedzieliśmy się, że zakupiony towar nie podlega zwrotowi, natomiast reklamacji podlega tylko wówczas, gdy jest wadliwy. Jednak jeśli zostanie zakupiony na zorganizowanym pokazie, można odstąpić od umowy, wysyłając sprzedawcy listem poleconym oświadczenie o odstąpieniu od umowy oraz nietrafiony zakup.

Katarzyna Łochowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w prelekcji „Świadomy Konsument” ujawniła triki producentów artykułów spożywczych, takie jak mylące nazwy na opakowaniach, np. śmietanowa - produkt zawierający kilka różnych” dziwnych” składników, podczas gdy śmietana – to śmietanka i kultury bakterii. Inny trik to duży napis na opakowaniu jogurtu „nie zawiera konserwantów”, podczas gdy świadomy klient wie, że żaden jogurt żadnych konserwantów nie potrzebuje. Poza tym koniecznie należy czytać etykiety na opakowaniach przedstawiające zawartość i informacje podane w tabelkach. Więcej na stronie CzytamyEtykiety.pl
Krystyna Lasek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdnicy, jednocześnie reprezentująca Dolny Śląsk w Obywatelskim Parlamencie Seniorów, podkreślała konieczność upowszechniania aktywności seniorów, nawet tych dotąd nieaktywnych, gdyż każdy powinien być liderem swego życia. Ponadto aktywność jest niezbędna dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Następnie opowiedziała o Obywatelskim Parlamencie Seniorów, wskazując na jego dwa najważniejsze cele: reprezentacja seniorów oraz konsolidacja środowiska senioralnego. Zespół dolnośląskich parlamentarzystów współpracuje z Urzędem Marszałkowskim a także organizuje spotkania z seniorami w różnych miastach województwa.

Przedstawicielka Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja w Legnicy opowiedziała o nowym projekcie ‘Seniorzy dla klimatu”, w ramach którego Fundacja będzie wspierać zielone inicjatywy realizowane przez legnickich seniorów w najbliższym otoczeniu i miejscu zamieszkania. Zielone inicjatywy to:
- zazielenienie najbliższego miejsca zamieszkania przez grupę seniorów,
- wykonanie nasadzeń i zazielenienie niewielkich skwerków, rabat, trawników, miejsc przed blokami
- opieka nad tym miejscem i dbanie o dobry stan posadzonej zieleni.

W wystąpieniu „W zdrowym uchu dobry słuch” przedstawicielka firmy Amplifon zachęcała seniorów do badania słuchu i leczenia niedosłuchu, który często prowadzi do depresji.
Sekretarz miejskiej rady seniorów zaprezentowała „pudełko życia”, w którym na załączonej ankiecie umieszcza się informacje o chorobach, przebytych operacjach, przyjmowanych lekach a także wskazania, kogo powiadomić, komu przekazać psa czy kota oraz klucze od mieszkania. Takie pudełko umieszczone w lodówce zaopatrzonej w odpowiednią naklejkę magnesową jest bardzo przydatne np. dla lekarza pogotowia ratunkowego. Do wzięcia pudełka życia zachęcały seniorów młode wolontariuszki.

Ważne informacje dotyczące lecznictwa przekazał Z-ca Dyrektora Departamentu Zdrowia i Promocji Województwa Robert Adach. Nowy Szpital Wojewódzki we Wrocławiu na ul. Fieldorfa dysponuje nowoczesnymi urządzeniami diagnostycznymi. Z kolei szpital im. A. Falkiewicza na Brochowie we Wrocławiu prowadzi telemedyczny program umożliwiający interwencję pogotowia czy zgłoszenie się do jednostki medycznej. Prof. Lange założyciel i dyrektor Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku we Wrocławiu rozwija terapię komórkami macierzystymi.

Dzień zakończyły występy laureatów Wrocławskiego Przeglądu Artystycznie Zakręconych Seniorów „Bo Radość Jest w Nas”. Nasza grupa musiała już wracać do Wrocławia, więc mieliśmy jedynie możliwość wysłuchania śpiewu chóru i obejrzenia kilku tańców w wykonaniu zespołu tańców dawnych.

Notowały: Emilia Nowaczyk i Wanda Paszke