Stanisław Moniuszko - bohater fabularny i dokumentalny

Szanowni Słuchacze,
W imieniu organizatorów przekazujemy zaproszenie na Spotkanie ossolińskie w dn. 15 czerwca 2019 r.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych z okazji obchodzonej w tym roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki pn. Stanisław Moniuszko – bohater fabularny i dokumentalny. Spotkanie ossolińskie.

Gdy na gruzach Festung Breslau zabrzmiały w 1945 roku dźwięki opery Halka, żydowska publiczność Ameryki znała już Stanisława Moniuszkę w kinowym wcieleniu supergwiazdy. Wyobrażenia o ojcu polskiej opery narodowej to zestaw masek zmieniających się na przestrzeni lat, zależnie od miejsca, czasu i potrzeb społecznych. Zasępiony, chmurny wieszcz czy gentleman i mistrz autopromocji? Jaką rolę odegrał w powojennym Wrocławiu, a jaką w historii światowego kina?

15 czerwca 2019 (sobota), godz. 12.00–16.00

Część I, godz. 12.00, pl. Wolności
Tropem Stanisława Moniuszki. Muzyczno-filmowy spacer z Beatą Maciejewską.

Część II, godz. 14.00, gmach główny Ossolineum, ul. Szewska 37
Moniuszko na gruzach Festung Breslau. Początki opery w polskim Wrocławiu
Spotkanie z dr Krystyną Dachterą, teatrologiem, znawczynią historii Opery Wrocławskiej.

Projekcja filmu Overture to Glory (reż. Max Nosseck, USA 1940)
Jeden z ostatnich przedwojennych filmów w jidysz, jedyna zagraniczna produkcja o Stanisławie Moniuszce.
Wydarzeniom towarzyszy wystawa obiektów ze zbiorów Działu Dokumentów Życia Społecznego ZNiO.

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

UWAGA: Na część drugą obowiązują zapisy: marketing@ossolineum.pl