Ossolińskie pomysły na czwartkowy wieczór - zaproszenie

Szanowni Państwo,

Przekazujemy zaproszenie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich na wykład otwarty Tajemnice barokowych obrazów – zakon krzyżowców i Johann Christoph Lischka, który odbędzie się 8 listopada 2018 (czwartek) o godz. 18.00 w Ossolineum (ul. Szewska 37, Refektarz) w ramach cyklu wykładów otwartych Z ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia.

Poniżej informacje od Organizatorów:

Spotkanie z Johannem Christophem Lischką – pasierbem i uczniem słynnego Willmanna, jednego z najbardziej znanych śląskich mistrzów malarstwa barokowego. Podążając szlakiem mistrza, odbędziemy podróż po Włoszech i odkryjemy jego inspiracje. Uchylimy rąbka tajemnicy warsztatu malarza blisko związanego z Zakonem Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Poznamy dzieje niedawno odkrytego obrazu namalowanego przez artystę dla praskiego klasztoru tego zgromadzenia. Zagłębimy się także w fascynującą interpretację „obrazu ukrytego w obrazie” na portrecie Wielkiego Mistrza Zakonu. Atmosferę zbuduje nam miejsce spotkania – refektarz dawnej wrocławskiej siedziby Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą – dziś Ossolineum.

Wykład poprowadzi dr Emilia Kłoda, Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum.

Jednocześnie tego samego dnia, 8 listopada 2018 (czwartek) o godz. 17.00 w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się spotkanie Wydawnictwa Ossolineum poświęcone najnowszym książkom Wydawnictwa Ossolineum, których głównym bohaterem jest radio.

Co Thomas Mann mówił podczas wojny do niemieckich słuchaczy? Jakim naciskom poddawany był Jan Nowak-Jeziorański? Jak wyglądały kulisy powstania i działalności Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa? Jaka jest moc radia i siła słowa płynącego z głośnika? Zapraszamy na spotkanie Walka na falach eteru. Intelektualiści przeciw reżimowi, dla którego kontekst stworzą najnowsze książki Wydawnictwa Ossolineum, „Niemieccy słuchacze! Przemówienia radiowe z lat 1940-1945” Thomasa Manna i ukazujący się właśnie pierwszy tom materiałów do historii Rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa. Czwartek, 8 listopada, godz. 17.00. Do zobaczenia w Muzeum Pana Tadeusza (wstęp wolny).

Wstęp - na wszystkie wydarzenia jest wolny.


Galeria zdjęć


Pliki do pobrania

spotkanie 8 listopada ogłoszenie.pdf

Rozmiar: 467.97 KB Opublikowano: 2018-11-06 13:40:55